CHP’li Karaca İçişleri Bakanlığı’nın performansını eleştirdi: “Türkiye, suç cenneti haline geldi”

TBMM Başkanvekili ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, İçişleri Bakanlığı’nın son bir yılda gerçekleştirdiği yaklaşık 500 operasyonu değerlendirerek, Türkiye’nin “suç cenneti” haline geldiğini vurguladı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın göreve gelmesiyle yapılan operasyonlar ve bunların sonuçları üzerine bir rapor hazırlayan Karaca, suç oranlarındaki artışın hükümetin yetersiz politikalarından kaynaklandığını iddia etti.

Suçla mücadelede etkisizlik

Karaca, İçişleri Bakanlığı’nın paylaştığı operasyon bilgilerine göre, Türkiye’de narkotik operasyonları, göçmen kaçakçılığı, organize ve mali suçlar gibi alanlarda pek çok müdahalenin yapıldığını ancak bunların yeterli olmadığını belirtti. “İçişleri Bakanlığı yetkilileri operasyon sayısının 1300 civarında olduğunu, 500’ün üzerinde çetenin çökertildiğini söylese de, ülkemizin suçla mücadelede yeterince başarılı olduğunu söylemek mümkün değil” diyerek durumu eleştirdi.

Küresel endekslerde Türkiye’nin durumu

Sözcü’den Saygı Öztürk‘e konuşan Karaca, küresel organize suç endeksinin 2023 yılı raporlarını referans göstererek, Türkiye’nin uluslararası alanda suç oranları açısından zirvede olduğunu belirtti. Bu durumun, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hukukun üstünlüğü endekslerinde de düşük sıralarda yer almasına neden olduğunu vurguladı. Karaca, “Bu endeksler, ülkemizin suç ve suç örgütleriyle mücadelede ne kadar başarısız olduğunu gözler önüne seriyor” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın operasyon stratejisi

Operasyonların çoğunun terörle mücadele, göçmen kaçakçılığı ve narkotik suçlar gibi alanlarda yoğunlaştığını belirten Karaca, son bir yıl içinde yapılan 469 operasyonun detaylarını paylaştı. “Her iki günde bir organize suç örgütlerine operasyon yapılıyor, günde ortalama 14 kişi yakalanıyor. Ancak bu, suç oranlarının genel olarak düşmesine yetmiyor” şeklinde konuştu.

Sonuç ve Çağrı

Karaca, hükümetin suçla mücadeledeki etkisiz stratejilerini eleştirerek, Türkiye’nin suç örgütleri için bir cennet haline gelmemesi için acil önlemler alınması gerektiğini vurguladı. TBMM Başkanvekili, “Hükümetin, suç ve terörle mücadele konusunda daha etkin politikalar geliştirmesi şart. Aksi takdirde, Türkiye suç oranlarındaki artışla uluslararası alanda olumsuz bir imajla anılmaya devam edecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir